×

Káva

Zobrazuje sa 1-15 z 269 položiek

Nápoj, bez ktorého si veľa z nás nedokáže predstaviť deň, má siahodlhú históriu. O vzniku kávy sa ale množí veľké množstvo legiend a nikto poriadne nevie, ktorá je tá pravdivá. Údajne po prvýkrát objavili energetické účinky kávy v 15. storočí pastieri v etiópskej provincii Kaffa, kde ešte dnes nájdete divoko rastúce kríky kávovníkov. Práve odtiaľ bol pravdepodobne kávovník prenesený do Jemenu, kde bol naďalej kultivovaný.

Z Turecka do celej Európy

Pitie kávy sa rozšírilo už v 15. storočí aj mimo oblasť Arabského polostrova. Pri ceste z Egypta priviezla turecká vojenská výprava kávu do Carihradu (dnes Istanbul) a Turecko si kávu zamilovalo. Odtiaľ sa obľúbený nápoj postupne rozšíril aj do Európy. Zo začiatku si kávu mohli vychutnávať údia hlavne v prístavných mestách, ako sú Benátky, Marseille, Amsterdam či Hamburg, do konca 17. storočia sa ale tajuplný nápoj dostal aj do vnútrozemia.

Najlepšia zmes je kombináciou Arabicy a Robusty

Kávovníkov síce exitujú stovky druhov, ale na výrobu kávy takej, ako ju známe dnes, sa používajú iba dva druhy. RobustaArabica. Väčšinu celosvetovej produkcie tvorí Arabica, v poslednej dobe sa ale tento trend mení a pomer sa stáča smerom k Robuste. Zažitý stereotyp, že najlepšia káva je iba 100% Arabica, je skôr marketingovým trikom. Naopak, dokonalé espresso vystihuje zmes Arabicy a Robusty, s vysokým obsahom Arabicy. Robusta je síce horkastá a má slabšiu chuť ako Arabica, pýši si ale lepším telom. Na rozdiel od Robusty obsahuje Arabica menej kofeínu. Pokiaľ teda túžite po veľmi silnej káve, hľadajte zmes s vysokým obsahom Robusty.

Na trhu sa pražená káva predáva aj ako zrnková alebo mletá.

Read moreShow less

MENU

Informácie